ahram
07 دی 1401 - 12:11

عربستان ده ها نفر از نظامیان خود را اعدام می کند

موسسه حقوقی «سند» اعلام کرد که رژیم آل سعود در نظر دارد ده ها نفر از نظامیان خود را که به دلایل عقیدتی بازداشت شده اند، اعدام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وبگاه موسسه حقوقی «سند» که مصادیق نقض حقوق بشر و اعدام مخالفان را در عربستان رصد می کند، اعلام کرد که دادگاه نظامی رژیم آل سعود حکم اعدام ده ها نفر از زندانیان نظامی خود که به دلایل عقیدتی و سیاسی بازداشت شده اند را صادر کرده است و آنها از دو ماه پیش به زندان «الحائر» در نزدیکی ریاض منتقل شده اند.

بر اساس این گزارش، خانواده دو نفر از نظامیان عربستان که به علت ابراز عقیده و مخالفت با تبعید بازداشت شده اند، هیچ خبری از آنها ندارند.

موسسه حقوقی «سند» اعلام کرد به تلاش های خود برای شناسایی همه نظامیان بازداشت شده که قرار است حکم اعدام آنها اجرا شود، ادامه می دهد و این نهاد حقوقی از همه فعالان حقوق بشری خواست برای توقف اعدام ها و افشای موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم آل سعود تلاش کنند.

پیش از این منابع خبری از جمله روزنامه «تلگراف» هشدار دادنده بودند که عربستان سعودی قصد دارد از تعطیلات سال نو میلادی برای اجرای اعدام های جمعی استفاده کند.

پیشتر نیز برخی منابع آگاه اعلام کرده بودند که مقامات عربستان سعودی در صدد هستند از عید سال نو میلادی به عنوان پوششی برای ارتکاب جنایات استفاده کنند، همان گونه که در سال ۲۰۱۶، دستکم ۵۰ نفر از جمله چندین کودک را در اواخر دسامبر اعدام کردند.

بر همین اساس، مقامات سعودی با توجه به اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا در این ایام درگیر تدارکات و جشن های سال نو میلادی هستند، در نظر دارد با سوء استفاده از این رخدادها اعدام های جدیدی را به اجرا بگذارد.

منابع موثق هشدار دادند رژیم آل سعود که سابقه اجرای احکام اعدام در طول تعطیلات سال نو میلادی را دارد، ممکن است در کریسمس ۲۰۲۳ مجدداً طرح خطرناک قتل عام مخالفان را اجرایی کند. گفته می شود رژیم آل سعود در نظر دارد در دور جدید اعدام ها دستکم ۶۰ مخالف را گردن بزند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 940105